Par festivālu

 

2010. gadā ar stāstu par Ziemassvētku egles rotāšanas tradīciju, kas pirms 500 gadiem radusies Rīgā, sākās pirmais vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš”. Festivāls atbalsta un akcentē sabiedrības radošās izpausmes pilsētvidē, rada estētisku pilsētvides dizaina objektu kopumu, kas svētku laikā Rīgu veido interesantāku, atšķirīgu no citu valstu pilsētām. Festivālā tematisko vides objektu un dekoratīvo noformējumu dizainu mākslinieki Rīgai rada īpaši – kā autordarbus.

Šobrīd vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš” ir vienīgais šāda veida urbānās mākslas un vides dizaina projekts visā Eiropā, un kopumā tapuši jau 162 oriģināli mākslas darbi!

Savas pastāvēšanas septītajā gadā festivāls atkal gatavs pārsteigt, izaicināt, iepriecināt – ar filosofisku dimensiju un bērnišķīgu prieku.

Svarīgs un darbietilpīgs uzdevums ir Festivālu uzturēt kā ilglaicīgu tradīciju un katru gadu nodrošināt daudzveidīgu programmu, piesaistot tematiskus pilotprojektus un aktivitātes, kā arī festivāla realizēšanā iesaistot radošo sabiedrību.

Rezultātā Ziemassvētku simbols – egle ­– tiek eksponēta jaunos un neparastos vizuālos risinājumos gan Rīgas centrā, gan apkaimēs, tā Ziemassvētku laikā padarot pilsētvidi  īpaši oriģinālu. Jau pats festivāla nosaukums ļauj radoši izmantot vārdus „ziema”, „svētki”, „egle”, „ceļš” un interpretēt šos jēdzienus daudz plašākā nozīmē. Tāpat tautas tradīcijas un etnogrāfijas mantojums ir vērtīgs ideju avots mūsdienīgai vides objektu interpretācijai. Arī ikgadējie pasaules, valsts un pilsētas mēroga nozīmīgie notikumi var atspoguļoties idejiskajā vēstījumā un dizainā.

Par vides objektiem

Festivālā „Ziemassvētku egļu ceļš” tiek realizēti oriģināli, ar interesantu māksliniecisko ideju un vizuālo risinājumu veidoti vides objekti, kuri ir proporcionāli pilsētvides mērogam, vizuāli kvalitatīvi gan tuvplānā, gan no attāluma, labi saskatāmi pilsētvidē, pateicoties izgaismojuma risinājumiem, kas veidoti no objektā iestrādātiem elektriskās u.c. gaismas avotiem.

Rīkotāji

Vides objektu festivālu „Ziemassvētku egļu ceļš” no 2010. gada rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar radošo sabiedrību, Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēkiem, studentiem un profesionāliem māksliniekiem.

Katru gadu Departaments organizē Vides objektu festivāla „Ziemassvētku egļu ceļš” projektu ideju atlases konkursu. Konkursa komisija, kurā piedalījušies speciālisti no Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Rīgas pilsētas būvvaldes, Rīgas pašvaldības aģentūras „Rīgas pilsētas arhitekta birojs”, Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Dizaineru savienības un Rīgas pašvaldības aģentūras „Rīgas gaisma”, vērtē iesniegtos projektus, ņemot vērā piedāvājuma idejas oriģinalitāti, mākslinieciskumu,  racionālu un finansiāli izdevīgu tehnisko risinājumu, izvietojuma atbilstību mākslinieciskajai iecerei, inovatīvu materiālu pielietojumu. Atbalstītos ideju projektus godalgo un, atbilstoši festivāla budžetam, virza realizēšanai pilsētvidē. 

Apskate

Visus festivāla objektus ieteicams apskatīt vakaros, kad iedegas pilsētas apgaismojums, izmantojot īpaši sagatavotu festivāla ceļvedi - karti, kura atrodama interneta vietnē www.eglufestivals.lv ar iespēju to lejuplādēt, kā arī saņemt drukāto versiju Rīgas Tūrisma informācijas centros.

Informācija/reklāma

Festivāla reklāmas aktivitātes tiek nodrošinātas masu saziņas līdzekļos; Rīgas domes un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (RD IKSD) interneta vietnē www.kultura.riga.lv; festivāla interneta vietnē www.eglufestivals.lv; festivāla ceļvedī-kartē; festivāla plakātos pilsētvidē; RD IKSD Ziemassvētku un Jaungada kultūras pasākumu reklāmas materiālos; festivāla vides objektu vērtēšanā, apbalvošanā u.c. aktivitātēs.           

Sadarbības partneriem

Katru gadu Vides objektu festivāla „Ziemassvētku egļu ceļš” rīkotāji aicina uzņēmējus un biznesa institūcijas kļūt par festivāla dalībniekiem un pieteikt savus finansētos oriģināla un tematiska dizaina vides objektu projektus izvērtēšanai festivāla Mākslinieciskajai padomei. Iesniegtie projekti, kas pēc Mākslinieciskās padomes vērtējuma atbilst festivāla formātam, tiek iekļauti festivāla ekspozīcijā.

Atbalstītāji

Gadu gaitā festivāls ir ieguvis plašu atsaucību, un tā veidošanā iesaistījušies gan pašvaldība, gan valsts, gan sabiedrības pārstāvji: Rīgas domes vadība, Rīgas domes Centrālā administrācija, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja, Rīgas pilsētas būvvalde, Rīgas domes Satiksmes departaments, RPA „Rīgas gaisma”, SIA „Rīgas meži”, RP SIA „Rīgas satiksme”, SIA „Rīgas nami”, Nodibinājums „Rīgas Tūrisma attīstības birojs”, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Mākslinieku savienība, Latvijas Dizaineru savienība, Latvijas Republikas Saeima, Valsts prezidenta kanceleja, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Dailes teātris, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālā opera  un balets, Bolderājas Mūzikas un mākslas skola, Māras Muižnieces Rīgas Mākslas skola, Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Rīgas pašvaldības kultūras centri, Latvijas Nacionālās mākslas muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, 1991.gada Barikāžu muzejs, uzņēmēji un mākslinieciski orientētas firmas – SIA „Skonto būve”, AS „Aldaris”, t/c „Spice”, SIA „Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš”; SIA „Rīgas piena kombināts”, SIA „Fīlings”, AS „LNK Industries”, SIA „ArkiLED”, , t/c „Origo”, AS „Lido”, „TEX-MEX restorāns”, Kalnciema kvartāls, viesnīca „Konventa sēta”.

Festivāla vēsture

2010.

2011.

2012.

2013.

2014.

2015.

2016.

Festivāla "Ziemassvētku egļu ceļš 2017" video

Festivāla "Ziemassvētku egļu ceļš 2018"video

Festivāla "Ziemassvētku egļu ceļš 2019" video

 


Kontakti

Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5,
Rīga, LV-1010, Latvija
Telefons: 67026816,
E-pasts: iksd@riga.lv